Wysoki estrogen u mężczyzn?

Estrogen u mężczyzn?

Postępujący problem

Obniżony poziom testosteronu można śmiało nazwać postępującym problemem cywilizacyjnym. Według badań naukowych dotyczy on coraz większej ilości mężczyzn. Współczesna medycyna akademicka nie przedstawia sposobów na jego rozwiązanie, przez co mężczyźni zazwyczaj działają na własną rękę, z różnym skutkiem…

Rola estrogenu u mężczyzn

Testosteron jest powszechnie traktowany jako hormon męski, podczas gdy estrogen kojarzony jest przede wszystkim z kobietami. To, czego większość mężczyzn obawia się w kontekście stosowania zewnętrznego testosteronu to wysoki poziom estrogenu. Po części obawy te są słuszne, bowiem zarówno zbyt wysoki jak i  zbyt niski poziom estrogenu u mężczyzn nie jest zjawiskiem korzystnym.

Estrogen jak każdy inny hormon jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania! Problemem może być jego podwyższony lub obniżony poziom. Pamiętaj, że estrogen – podobnie jak testosteron – jest odpowiedzialny za szereg funkcji w Twoim organiźmie, m.in. :

  1. prawidłowy rozwój płciowy
  2. odpowiednią erekcje
  3. modulowanie libido
  4. funkcje kognitywne
  5. wspomaganie spermatogenezy

Problem z dysbalansem

Kiedy mężczyzna ma wysoki poziom estradiolu może mieć zespół nadmiernej aromatazy. Z kolei niski poziom estradiolu (powstały na przykład przez nadmierne stosowanie inhibitorów aromatazy) wpłynie na brak zainteresowania współżyciem i niezdolnością do uzyskania erekcji.

Główne objawy wynikające z wysokiego poziomu estrogenu u mężczyzn to:

  • niska jakość erekcji i obniżone libido. Estradiol odgrywa kluczową rolę w libido i erekcji. Jednak zbyt dużo estradiolu może powodować słabe erekcje i obniżać libido.
  • ginekomastia – największa obawa związana z estrogenem. Obejmuje wzrost tkanki tłuszczowej i gruczołowej wokół klatki piersiowej. Jest to zjawisko, które nie występuje z dnia na dzień. Zwykle zaczyna się od obrzęku gruczołów piersiowych.
  • retencja wody Zatrzymanie wody, obrzęk może występować jako efekt uboczny wysokiego poziomu estrogenu.
  • zły humor, wahania nastroju, wybuchy emocji, ataki depresji oraz spontanicznie występujący płach.

Monitoruj poziom estrogenu

Bardzo ważnym aspektem kontrolowania poziomu estradiolu są badania laboratoryjne. Przed przystąpieniem do podawania zewnętrznego testosteronu, warto zbadać jego poziom. Podawanie zewnętrznego testosteronu, może skutkować aromatyzacją właśnie do estradiolu. Zakładając, że Twój poziom estradiolu jest podwyższony przed pierwszą aplikacją testosteronu dojdzie do zwiększenia jego poziomu i mogą pojawić się objawy wynikające z jego nadmiaru.

Podwyższony poziom estradiolu można obniżyć za pomocą inhibitorów aromatazy.

Ważnym aspektem w rozumieniu wyników badań hormonów jest fakt, że każdy z nas jest inny. Może być tak, że przy względnie niskim poziomie testosteronu będziesz czuł się wspaniale, podczas gdy osoba o wyższym wolnym testosteronie będzie czuła się gorzej, może u niej występować podniesiony poziom estradiolu.
Nie porównuj się z wynikami badań innych osób!

Jeśli występują u Ciebie symptomy wskazujące na problem z wysokim poziomem estradiolu, nie zwlekaj i jak najszybciej zbadaj jego poziom!

 

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4854098/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278933/

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search