Dowiedz się co najlepiej zrobić, żeby stracić tłuszcz i zyskać mięśnie

Skład ciała określa ile w Twoim ciele znajduje się tkanki mięśniowej oraz ile tkanki tłuszczowej – te dwa wskaźniki są najważniejsze pod kątem sylwetkowym. Poprawa składu ciała zazwyczaj wiąże się ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej lub zwiększeniem tkanki mięśniowej.

Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że nadwyżkę kalorii zazwyczaj odkłada w formie tkanki tłuszczowej, wynika to z tego, że organizm odkłada energię na zapas. Gdybyś w razie czego nie miał co jeść, organizm będzie zasilał się z zapasów energetycznych, głównie tłuszczu. Jeśli organizm znajduje się w stanie hiperkalorycznym ciężko będzie Ci spalić kalorie. Stan w którym spożywasz więcej kalorii będzie się zazwyczaj wiązał z przybraniem na wadze.

Jeśli zależy Ci na wzroście tkanki mięśniowej, musisz spełnić dwa fundamentalne czynniki:

 1. po pierwsze odpowiednia ilość energii z diety, odpowiednia ilość białek i aminokwasów
 2. stymulacja mięśnia do wzrostu poprzez trening

Stwierdzenie, że zamienisz tłuszcz w mięśnie to bzdura. Bliżej prawdy z pewnością będzie stwierdzenie,”spal tłuszcz przy jak najmniejszym ubytku tkanki mięśniowej” – nazywamy to rekompozycją. Robienie masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej jest niemożliwe, gdyż są to dwa odmienne procesy, które wymagają zupełnie innego bilansu kalorycznego. Po prostu jeśli Twoim celem jest redukcja wagi ciała, wejdź na deficyt kaloryczny, natomiast jeśli Twoim celem jest zrobienie masy mięśniowej wejdź na dodatni bilans energetyczny.

Czynniki wpływające na zapotrzebowanie energetyczne – spożycie kalorii:

 1. Rozmiar ciała – więksi ludzie potrzebują więcej energii, mniejsi mniej
 2. NEAT – to kalorie, które spalasz w ciągu dnia i są niezwiązane z treningiem. Będą to Twoje codziennie czynności
 3. Trening
 4. Stres – zazwyczaj przeszkadza w utracie wagi
 5. Uszkodzenia po treningu – ciało potrzebuje więcej energii aby prawidłowo przebiegała regeneracja uszkodzonych włókien
 6. Genetyczne uwarunkowania – na pewno znasz osobę, która je wszystko i dużo, nie może przytyć a na dodatek na brzuchu ma sixpack
 7. Płeć – w większości przypadków mężczyźni mają większą masę mięśniową niż kobiety, dlatego spalają więcej kalorii i potrzebują więcej energii

Rekompozycja ciała sprawdzi się:

 1. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dietą i treningiem. W momencie gdy przez kilka lat nic ze sobą nie robiłeś, nie miałeś doczynienia z dietą ani treningiem siłowym. W tym wypadku te mocne bodźce dla Twojego organizmu mogą sprawić, że jednocześnie będziesz gubił tłuszcz zyskując mięśnie. Jednak ta tendencja spada w momencie gdy organizm zaadoptuje się do diety i treningu.
 2. Korzystanie z substancji adrogenno-anabolicznych zapewni Ci efekt spalania tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym nabieraniu masy mięśniowej.

Podsumowując

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu wagi lub nabraniu masy, skup się na jednym z tych dwóch celów, oczywiście przeprowadź je z głową bez nadmiernego obcinania czy dodawania kalorii.

 

rekompozycja

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

kalorie w dieciejak dużo białka zjadać?