Testosteron, jakie badania wykonać?

Jakie badania wykonać w celu pełnej diagnostyki hipogonadyzmu?

To jakie badania będziesz musiał zrobić, zależy od specjalisty do którego się wybierzesz oraz od tego czy masz jakieś inne problemy zdrowotne.

Podstawowy panel, który powinni mieć zrobiony wszyscy mężczyźni to:

  • testosteron całkowity
  • testosterony wolny
  • LH
  • FSH
  • SHBG
  • prolaktyna
  • DHT
  • DHEA-S
  • estradiol
  • morfologia

Normy laboratoryjne

Normy ustanawiane w laboratorium to średnia wyciągnięta z wyników osób, które wykonywały badania.

Co do “widełek” wyników badań, to niestety jest problem i to spory. Polega on na tym, że poziom testosteronu uznany za normalny z roku na rok obniża się ! Niestety zwiększą się ilość chorób cywilizacyjnych, a przy tym obniża się jakość stylu życia.

Osoby, które kiedyś miałyby normalny poziom, teraz mogą być sklasyfikowane, jako zbyt wysoki poziom. Natomiast osoby o niskich wartościach jako norma.

Wyniki

SHBG

Produkowany głównie przez wątrobę, wiąże się z hormonami płciowymi, dostępnymi w krwiobiegu. Związanie się hormonu z SHGB sprawia, że jest on niezdolny do użycia przez organizm (nie może trafić do odpowiedniego receptora). Wiąże około 60% testosteronu.

Im mniejszy poziom SHBG tym większy jest poziom dostępnego testosteronu. Im więcej SHBG tym mniej testosteronu jest dostępne dla organizmu.

Pamiętajmy, że SHBG wiąże wszystkie hormony płciowe nie tylko testosteron. Dlatego wyższy jego poziom będzie lepszy dla zdrowia !

Na wyższy poziom SHBG może wpływać estrogen lub hormony tarczycy. Hormony, które obniżają poziom SHBG to insulina, hormon wzrostu, prolaktyna, IGF-1

CAŁKOWITY TESTOSTERON

Jest to badanie, które większość lekarzy stosuje jako wyrocznie, nie patrząc na resztę. Całkowity poziom testosteronu to wartość testosteronu na chwilę badania w krwiobiegu. Musimy mięć na uwadze, że poziom testosteronu zmienia się w ciągu dnia, a to badanie to wyrywek spośród dnia !

Młodsze osoby notują większe wahania poziomu w ciągu dnia w porównaniu do starszych osób.

Całkowity poziom testosteronu  w granicach 400 ng/dL lub poniżej tej liczby z towarzyszącymi objawami hipogonadyzmu. Nie wywołanymi przez czynniki takie jak: brak snu, używanie sterydów anabolicznych, problemy z tarczycą, otyłość).

Dla mężczyzn z poziomem ponad 400 ng/dL utrzymanie prawidłowej wagi, zdrowy tryb życia, poprawa snu oraz aktywność fizyczna są wskazane.

WOLNY TESTOSTERON

Wolny testosteron to około 1-2% całkowitego poziomu testosteronu w organizmie. Jest to ilość, którą organizm ma dostępną w każdej chwili, jest to ilość, która jest blisko receptora androgenowego.

DHT

Powstaje z testosteronu poprzez 5-alfa reduktazę. Jest związany ze wszystkim od męskiej agresji do wypadania włosów. Jest również bardzo ważny w zachowaniu odpowiedniego libido.

ESTRADIOL

Estradiol(E2) to główna forma estrogenu, pozostałe to estrone(E1) i estriol(E3). To znaczy, że estrogen to zbiór kilku hormonów. Nie możemy zatem porównać testosteronu z estrogenem, należy porównać estrogen z androgenami.

Podwyższony poziom estrogenu może odpowiadać za symptomy hipogonadyzmu. Estrogen jest bezsprzecznie potrzebny do utrzymania zdrowia. Jego za niski lub za wysoki poziom może wpływać na libido.

LH 

Hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Tutaj przeczytasz o LH. LH jest wydzielane pulsacyjnie co ma duży wpływ na poziom testosteronu. Wynik LH z badania to obraz tego ile w danej chwili przysadka produkuje tego hormonu.

FSH

Hormon produkowany przez przysadkę mózgową, ma znacznie dłuższy okres półtrwania, około 3-4 godziny oraz jest mniej zależny od pulsacyjnego uwalniania hormonów. Więcej na temat jego znajdziesz tutaj.

DHEA-S

Bardzo dużo pochlebnych informacji znajdziesz na temat tego hormonu w sieci. Jednak zbyt dużo jego ilość konwertowana jest do estrogenu. Podczas badania lepiej sprawdzić poziom DHEA-SO4, gdyż jest go znacznie więcej w organizmie niż DHEA.

Prolaktyna

Kiedy jej poziom jest zbyt wysoki, może powodować hipogonadyzm. Blokuje uwalnianie LH. Około 5% niskiego poziomu testosteronu wynika właśnie z wysokiego poziomu prolaktyny (hiperprolaktynemia).

 

Poziom testosteronu to wypadkowa wielu czynników. Nie można oceniać jej na podstawie jednego badania. Organizm ludzki jest złożony i dlatego też, ocenie podlegać musi wiele czynników.

 

 

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

testosteron leczenie objawyHCG i testosteron