Przyczyny i metody leczenia zaburzeń erekcji

Problemy z erekcją

Zaburzenia erekcji w ujęciu globalnym dotykają blisko 5-28% mężczyzn, głównie w wieku 40-80 lat. Badanie przeprowadzono na dorosłych mężczyznach z 29 krajów.

 

Dysfunkcje seksualne można badać na wiele sposób, za pomocą kwestionariuszy czy badań. Najprostszy z dostępnych kwestionariuszy to tzw. ADAM, możecie go przeprowadzić pod tym linkiem.


Jakie są przyczyny?

  1. farmakologiczne – istnieje ponad 200 leków, które mają wpływ na zaburzenia erekcji. Głównie są to leki przeciwdepresyjne, przeciwko nadciśnieniu oraz sterydy anaboliczne.
  2. endokrynologiczne – często związane ze zbyt niską ilością testoteronu i problemami z funkcjonowaniem przysadki mózgowej. Również cukrzyca przyczynia się do pogorszenia erekcji ze względu na pogorszenie krążenia.
  3. naczyniowe – mężczyźni z wysokim ciśnieniem krwi 130/85>, wysokim poziomem trójglicerydów 150> oraz wysokim wskaźnikiem BMI 30>
  4. psychogenne – bardzo duże ilości stresu przekładają się na obniżenie libido, brak pewności siebie, poczucie winy itp. wpływają na zaburzenia erekcji.
  5. neurogenne – spowodowane starzeniem się lub chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer czy parkinson. Te choroby przyczyniają się do uszkodzenia układu nerwowego, a to przekłada się na problemy z erekcją.

Niewłaściwy tryb życia może również doprowadzić do problemów z erekcją. Głównie ma na to wpływ, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, zła dieta.

Przed leczeniem zaburzeń erekcji warto zbadać układ sercowo-naczyniowy i przekonać się czy tam nie ma żadnych problemów zdrowotnych.


Jak sobie z tym radzić?

Najprostsze i najbardziej oczywiste zmiany to większa aktywność fizyczna, odpowiednio skomponowana dieta i zdrowy tryb życia.

Dalsze kroki w walce z zaburzeniami erekcji to:

  1. stosowanie leków takich jak Sildenafil (viagra), Tadalafil (cialis). Substancje te prowadzą do zwiększenia napięcia mięśni gładkich. Te rozwiązanie należy bezsprzecznie skonsultować z lekarzem. 
  2. pompy próżniowe nakładane na członka mają za zadanie stworzyć podciśnienie i poprawić przepływ krwi. Jest to nieinwazyjne sposób walki z zaburzeniami erekcji
  3. zastępcza terapia testosteronem – polega na przyjmowaniu testosteronu z zewnątrz w celu podniesienia poziomu w organizmie
  4. iniekcje do ciał jamistych – polega to na iniekcji odpowiednio dobranych substancji, takich jak Prostaglandyna, Fentolamina, Papaweryna
  5. implant prącia – polega na włożeniu implanta, który pomaga uzyskać erekcję, gdy jest ona wymagana.

Z pewnością jako pierwsza pomoc w walce z zaburzeniami erekcji powinien być zdrowy tryb życia. Jeśli to nie pomoże, nieunikniona będzie wizyta u lekarza specjalisty.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

czy seks przed zawodami sportowymi jest zły?testosteron leczenie objawy